Dışarda Spor Yapmak İçin Nasıl Tedbirler Almalısınız?

Açık havada, parkta bir koşu ya da yürüyüş ile güne başlamak daima tazeleyici ve enerji verici! Peki artık yavaş yavaş sokaktaki yaşama geri dönmeye başladığımız bu günlerde dışarda spor yapmak istiyorsanız en güvenli egzersiz deneyimi için nasıl tedbirler almanız gerekiyor? Sizin için sıraladık:

1 – DIŞARDA DAHA AZ İNSANIN OLDUĞU SAATLERİNİ TERCİH EDİN

Eğer dışarda spor yapmayı düşünüyorsanız, sokakta fazla insanın olmadığı, hatta parkta belki de sadece sizin gibi spor yapan birkaç insan göreceğiniz sabahın erken saatlerini tercih etmeye çalışın. İşe gitmek için yola çıkanları düşünürsek, şehrin birçok bölgesinde popülasyon 8’den sonra artmaya başlıyor. Öncesinde ise güvenli bir şekilde, başka insanlarla olabildiğince az karşılaşarak egzersiz yapmanız mümkün. Bir diğer seçenek de çevrenizdeki sakin ve ıssız bölgeleri tercih etmek olabilir.

*Yukarıdaki fotoğraf Sinpaş Altınoran projemizde çekildi. Evinizden uzaklaşmadan açık alanlarda güvenli bir şekilde egzersiz yapabileceğiniz projemizi buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

2 – BAŞKALARIYLA SOSYAL MESAFENİZİ KORUYUN

Dışarıda spor yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri elbette çevrenizdeki insanlarla sosyal mesafenizi korumak. Market, banka gibi birçok alanda minimum sosyal mesafeyi 1.5 metre olarak gözetiyoruz. Ancak uzmanlar koşu, bisiklet gibi daha derin nefes almayı beraberinde getiren aktif sporlar yapılacaksa, bu mesafenin en az 10 metre olması gerektiğini söylüyor. Bu mesafeleri koruyabileceğiniz alanlarda spor yapmaya dikkat etmeniz sizi birçok riskten de uzak tutacak, unutmayın.

*Yukarıdaki fotoğraf Sinpaş Finans Şehir projemizde çekildi. Evinizden uzaklaşmadan açık alanlarda güvenli bir şekilde egzersiz yapabileceğiniz projemizi buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

3 – DIŞARIDAKİ YÜZEYLERE DOKUNMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Spor yaparken dışarıdaki yüzeylere temas etmemek en güvenli seçenek. Isınma hareketleri yaparken, dinlenirken bir yerlere tutunmanız gerekiyorsa da el dezenfektanı gibi hijyen tedbirlerini ihmal etmemelisiniz.

4 – MASKENİZİ YANINIZA ALMAYI UNUTMAYIN

Eğer spor yaparken çevrenizde başka insanlar da varsa, sosyal mesafenizi koruyor bile olsanız maske kullanmalısınız. Amerikan Salgın Hastalıklar Birimi’nin yaptığı araştırmaya göre dışarıda egzersiz sırasında maske kullanmak herhangi bir enfeksiyon riskini %70 azaltıyor. Daima tedbirli ve dikkatli olmak en doğru seçenek.

5 – YANIINZDA DEZENFEKTAN BULUNDURUN

Spor yaparken bol bol enerji harcayıp terliyoruz. Herhangi bir yerimize, yüzümüze, gözümüze dokunma ihtimalimiz de yükseliyor ve bu yüzden ellerimizin tertemiz olması çok önemli. Çantanıza atacağınız küçük bir dezenfektanla gerektikçe ellerinizi temizlemek en etkili çözüm olacak.

Leave a Comment